Planując spływ kajakowy, czy to na rzece Rospuda, czy każdej innej nizinnej rzece w Polsce należy się do tego odpowiednio przygotować. Każda aktywność fizyczna wymaga odpowiedniego ubioru, szczególnie jeżeli jest to aktywność w warunkach wodnych gdzie niezależnie od pory roku człowiek narażony jest na wpadnięcie do wody lub przegrzanie. Planując spływ kajakowy warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników które wpływają na to, jak ubrać się na kajaki:

 • Długość spływu kajakowego
 • Charakterystyka trasy kajakowej
 • Miejsce spływu

Co wziąć na spływ jednodniowy

Jeżeli planujesz jednodniowy spływ kajakowy to sprawa robi się prostsza gdyż nie masz potrzeby zabierania szerszego ekwipunku do spania, przebrania się czy zadbania o higienę przed spaniem. Podczas spływu jednodniowego należy wziąć pod uwagę prognozę pogody i jej zmienność. Jeżeli spływ odbywa się w słoneczny dzień wystarczy, że ubierzesz się wygodnie tak, by praca wiosłami nie sprawiała Ci kłopotów. W praktyce najlepszym zestawem są : kąpielówki, krótkie spodenki, t-shirt lub koszulka z filtrem UV. W zapasie warto mieć albo kurtkę przeciwdeszczową albo plastikową narzutę. To podstawowe rzeczy z ekwipunku które musisz wziąć pod uwagę odpowiadając sobie na pytanie jak ubrać się na kajaki.

Jeżeli nie jedziesz na kajaki w słoneczny, letni dzień lecz na wiosnę lub jesień koniecznie musisz wziąć dodatkowe warstwy izolujące Cię od zimna. Sprawdzi się doskonale polar z kurtką przeciwdeszczową i spodnie trekkingowe z nieprzemakalnymi butami. Dodatkowo możesz zabezpieczyć się przed wodą stosując fartuch kajakowy. Ten zestaw powinien być wystarczający, jeśli zastanawiasz się jak ubrać się na kajaki w chłodniejsze dni.

Co zabrać na spływ kajakowy?

Jeżeli planujesz jednodniowy spływ kajakowy to najlepiej, byś zaopatrzył się zawczasu we wszystkie potrzebne produkty do spędzenia tego czasu bez konieczności szukania sklepu. Jest kilka rzeczy, które należy zabrać na spływ kajakowy. Nawet najkrótsze spływy nie mogą się odbyć jeżeli nie weźmiesz ze sobą prowiantu. Pamiętaj, spływ kajakowy mimo tego, że prowadzi z nurtem rzeki, to wysiłek fizyczny. Warto więc wziąć ze sobą kanapki, batony i coś do przegryzienia w międzyczasie kiedy będziesz odpoczywał na brzegu rzeki. Weź ze sobą duże ilości wody (2-3 duże butelki na osobę) ! Jest to szczególnie istotne podczas letnich spływów, kiedy słońce parzy. To podstawowe rzeczy, które musisz zabrać na spływ kajakowy.

Z oczywistych względów nie zalecamy spożywania alkoholu podczas trasy. Grozi to nie tylko utratą kontroli nad kajakiem i wpadnięciem do wody, ale jest także ryzykowne dla pozostałych uczestników spływu na trasie rzeki.

Niezbędne rzeczy, czyli co zabrać na spływ kajakowy

Warto pamiętać, że planując miejsce spływu zapoznajmy się z trasą. Wiele rzek prowadzi lasami i gąszczami, ale te rzeki mają także swoje odcinki na wolnej przestrzeni gdzie kajakarze narażeni są na działanie słońca, szczególnie w lecie. Promieniowanie UV może doprowadzić nie tylko do poparzeń skóry, ale także do przegrzania i udaru. W związku z tym należy zabezpieczyć się przed słońcem i wziąć ze sobą na spływ kajakowy czapkę lub kapelusz, posmarować się kremem ochronnym lub mieć na sobie cienką bluzkę z filtrem UV. Pamiętaj, że w lecie każda aktywność sportowa na bezpośrednim słońcu, nawet przy nieco bardziej zachmurzonym niebe niesie za sobą ryzyko odwodnienia, udaru czy przegrzania. Zabezpiecz przed słońcem szczególnie swoje dzieci lub osoby starsze  podczas spływu.

Warto także zastanowić się, jak zabezpieczyć przed wodą nasze rzeczy osobiste takie jak portfel, kluczyki i telefon. Jednym z lepszych rozwiązań jest zakupienie specjalnego wodoodpornego etui do którego zmieścisz podstawowe rzeczy. Takie etui schowasz do plecaka i schowka kajakowego bez obawy przed wodą, nawet jak wpadniesz do niej z rzeczami osobistymi. Innym skutecznym sposobem jest beczka wodoodporna którą możesz wypożyczyć w naszej firmie. Jest wygodna, bo wystarczy że wrzucisz do niej wszytkie rzeczy osobiste i szczelnie zamkniesz. Szczególnie polecamy je na dłuższe spływy. To ważna rzecz, którą musisz zabrać na spływ.

Warto także pamiętać, by uprzątnąć po sobie śmieci i wszystkie nieczystości ! Szanujmy naturę i jej piękno, sprzątając wszystkie opakowania i resztki pożywienia do worka na śmieci. Dzięki temu nasze rzeki pozostaną czyste dla kolejnych pokoleń.

Poniżej znajdziecie listę tego, co należy zabrać na spływ kajakowy latem :

UBRANIA I BUTY

 • Krótkie spodenki
 • T-shirt z krótkim lub długim rękawkiem/ bluzka z filtrem UV
 • Kapelusz/czapka
 • Sandały, buty do wody, klapki
 • Kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna

ARTYKUŁY SPOŻYWCZE

 • 2-3 butelki wody gazowanej/ inne napoje
 • Kanapki
 • Batony czekoladowe

ARTYKUŁY OSOBISTE

 • Krem z filtrem
 • Aparat lub kamera fotograficzna
 • Wodoodporne etui na telefon i portfel
 • worki na śmieci

Zapraszamy do zapoznania się z oferta spływów kajakowych w Augustowie które organizuje nasza firma.